top of page

Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3, 6-4. Românca ajunge în semifinale la Birmingham

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 36 WTA) a ajuns în semifinalele turneului WTA de la Birmingham, după ce a învins-o în sferturile competiţei din Marea Britanie pe Donna Vekic (25 de ani, locul 92 WTA), în trei seturi scor 5-7, 6-3, 6-4.

Sorana Cîrstea a ajuns în semifinale la Birmingham / Foto: Profimedia

• Înfruntarea dintre cele două sportive a durat două ore şi 30 de minute

Sorana Cîrstea, în semifinale la Birmingham

Sorana Cîrstea a început bine fiecare act al partidei de la Birmingham, dar ghinionul a făcut-o să cedeze primul set. Aceasta a fost pe punctul de a câştiga primul act cu 6-4, dar Donna Vekic a întors rezultatul.

Următorele două seturi, Sorana nu le-a mai cedat. Sportiva din România a câştigat setul secund cu 6-3, după un joc solid, în timp ce pe cel de-al treilea şi l-a adjudecat cu scorul de 6-4.

În semifinalele turneului de la Birmingham, Sorana Cîrstea va juca în compania învingătoarei duelului dintre Dayana Yastremska sau Shuai Zhang, a opta favorită a turneului.

Pentru calificarea în semifinale, Sorana Cîrstea s-a ales cu un cec în valoare de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA.

Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3, 6-4

UPDATE 15:30: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3, 6-4: Sorana Cîrstea este în finală la Birmingham. Sportiva din România și-a adjudecat al treilea set al înfruntării, după un joc solid.

UPDATE 15:16: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3, 4-2: Sorana este tot mai aproape de semifinale. Sportiva din România a câștigat ultimul punct și are un avantaj de două game-uri în fața lui Vekic.

UPDATE 15:02: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3, 2-1: ”Sori” a început bine și al treilea set al întâlnirii. Sportiva din România are avantaj de un game și are prima șansă la calificarea în semifinalele de la Birmingham.

UPDATE 14:49: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3, 0-0: A început al treilea set al partidei.

UPDATE 14:40: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 6-3: Sorana Cîrstea trimite meciul în decisiv. Sportiva din România și-a adjudecat al doilea set al partidei, după ce a fost aproape să-l câștige și pe primul.

UPDATE 14:29: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 3-3: La fel ca în primul set, scorul dintre cele două jucătoare a ajuns egal la trei, deși Sorana a început mai bine și actul secund.

UPDATE 14:16: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 2-1: Sorana Cîrstea a început și setul doi aproape ca pe primul. Românca se află în avantaj în actul secund.

UPDATE 14:07: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7, 0-0: A început setul al doilea al întâlnirii.

UPDATE 14:03: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-7: Deși a început perfect setul, Sorana Cîrstea a sfârșit prin a pierde primul act al întâlnirii de la Birmingham. 55 de minute a durat primul set intre Cîrstea și Vekic.

UPDATE 13:48: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 5-4: Meci echilibrat în continuare. Sorana Cîrstea a fost aproape de adjudecarea primului set al întâlnirii. Aceasta putea face 6-3, dar a cedat pe propriul serviciu, iar scorul este 5-4.

UPDATE 13:29: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 3-3: Situația s-a echilibrat înte cele două jucătoare. Donna Vekic a reintrat în joc, după începutul mai slab, iar acum scorul este 3-3.

UPDATE 13:18: Sorana Cîrstea - Donna Vekic 3-0: Meci perfect până acum pentru Sorana Cîrstea. Sportiva din România nu i-a dat nicio șansă adversarei sale.

UPDATE 13:06: A început meciul. Sorana Cîrstea a avut prima minge a partidei.

Românca a ajuns în acest stadiu al competiției după ce a trecut en fanfare de Aleksandrei Krunic (29 de ani, locul 103 WTA), scor 6-1, 6-1.

De partea cealaltă, croata s-a calificat în sferturi după victoria obținută în fața lui Caty McNally (20 de ani, locul 18 WTA), scor 7-5, 6-3.

Sorana Cîrstea și Donna Vekic, 2-2 la general

Cele două sportive sunt "cunoștințe mai vechi": din 2013 și până acum s-au întâlnit de patru ori pe terenul de tenis. Prima dată, acum 9 ani, s-a întâmplat tot la Birmingham, iar croata se impunea cu 6-1, 6-2.

Au urmat două victorii ale lui Cîrstea, prima la ITF 2100 Contrexeville și cealaltă în calificările US Open (ambele în 2015). Ultima confruntare a fost adjudecată de Vekic, în cadrul unui meci disputat în 2017 la Biel, în șaisprezecimi.